حروفچینی چیست؟

حروفچینی

آنچه در اطراف خود در رابطه با چاپ مشاهده می شود از سه شعبه «حروفچینی» ، «چاپ» ، «صحافی» گذشته است . این روشی است که از قدیم برای چاپ کتاب و جز آن معمول بوده است . به مرور زمان وسایل و ماشین آلات این سه شعبه کاملتر شده و در اثر تقسیم کار هم اکنون کسی که میخواهد کتاب و یا مجله خود را به چاپ برساند باید از شعبات مختلف نظیر : دفتر سفارشات ، قسمت لی اوت ، طراحی و خطاطی ، حروفچینی ، غلطگیری ، صفحه بندی ، تصحیح ، عکاسی ، رتوش ، کنتاکت ، مونتاژ ، کنترل ، اوزالیدها ، تهیه زینگ و بالاخره شعبه چاپ و جلد سازی ، صحافی ، بسته بندی ، حسابداری ، قیمت گذاری و توزیع بگذرد .

حروفچین کیست؟

حروفچین به شخصی گفته می شود که براساس دستورهای چاپی که معمولا روی خبر مشخص است «حروف» و «نمادها و نشانه ها» را تک تک جمع کرده، کنار هم می چیند و به شکل کتاب یا ستون روزنامه در می آورد. برای مفهوم شدن موضوع فوق، باید حروف را پیش هم چید تا کلمه درست شود و کلمه ها را بغل هم گذاشت تا مطلب، مقاله و بعد روزنامه و کتاب و متفرقه شود.
روش انجام عمل فوق يعنی حروفچینی به اشکال زیر تاکنون در دنیا ارائه گردیدهاستالف: حروفچینی گارسه ای معروف به سر و فهم في دنيا
ب: حروف چینی با ماشینهای معطر چین میل ایستر تایپ، ا و بامیه، لب و ترود اینتر تایب
ج: حروف چینی با ماشینهای تکریز مثل مونوتایپ
د :حروفچینی با ماشینهای تحریر مثل آی بی ام، و دیلم، نیو میکس اينوترون.
ه: حروفچینی به روش نور و کامپیوتر
می توان گفت که با کاربرد گسترده رایانه های شخصی با توجه به سرعت، دقت، سهولت و ارزانی نسبی حروفچینی با این دستگاه، حروفچینی سربی، چه به صورت دستی و چه با دستگاههای سطر جین، در ایران از درد آغاز دهه ۱۳۷۰ رو به انقراض نهاد و با پیشرفتهای الکترونیکی و رایانه ای در صنعت چاب، تحولات فنی اعجاب انگیزی پدید آمد که به تفصیل در فصل مربوط بحث خواهیم کرد. همین مقدار در اینجا اشاره میکنیم که ما امروز از حاصل ریاضات و خدمات جسمی و روحی و فکری و ذوقی مبتکرین صنعت شریف چاپ بدون اندیشه کردن به پایه و مایه و قدر و رنج کار آنان، بهره می گیریم و در و دیوار جهان متمدن خود را با آنها، مزین و مطرز می سازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *