کاغذ چاپ کتاب

کاغذ چاپ

کاغذ نوعی یافته گیاهی و مهمترین و اصلی ترین وسیله نوشتن است که به جنسی گفته می شود که از خمیر کتان و یا پنبه و یا کنف ساخته می شود و به کار نوشتن می آید . در اصلاح علمی عبارت است از تراکم درهم و بر هم الیاف سلولزی که به طور نا منظم داخل یکدیگر شده و در نتیجه یک ماده فشرده را می دهد و به شکل برگهای نازک با ضخامت های متغیر در ابعاد و اوزان مختلف است . نخستین کارخانه آن در سال ۱۱۸۹ در فرانسه بوجود آمد و بعد ایتالیایی ها و آلمانها ساختن کارخانه های آن را شروع کردند .

واژه کاغذ از زبان چینی وارد زبان ترکی شده، از ترکی به زبان عربی راه یافته و از این طریق وارد زبان فارسی شده است. البته ساخت کاغـذ را به ملت چین نسبت می دهند که از خمیر پنبه و کتان و بامبو می ساختند و در اثر روابط با ایرانیان زمان اشکانی و ساسانی، ساخت آن در ایران اقتباس گردید.

پیش از ورود صنعت کاغا۔ نمازی چین به ایران، ایرانیان از سنگ، کا پخته، استخوان، کتان، پوست آهو و پوست دیکر چهارپایان برای نوشتن استفاده مدد۔۔

صنعت کاغذ سازی چین در حدود قرن سوم هجری از راه سمر قند به ایران رسید و مسلمانان ایرانی این فن را آموختند. در قرن هفتم و هشتم هجری مراکز مهم کاغذ سازی در غالب شهرهای بزرگ ایران تاسیس گردید. در همین زمان صنعت کاغـذ سازی از ایران به کشورهای مجاور نظیر هندوستان و حكومتهای آسیای صغیروان انجا به مصر و ونیز و شهرهای اروپا منتقل گردید .

هزینه چاپ کتاب به نوع کاغذ ان هم بستگی دارد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *