چاپ کتاب

مراحل چاپ کتاب در انتشارات ما

1-تنظیم قرارداد
در این مرحله ابتدا قراردادی بین نویسنده (شما ) و ناشر (ما) بسته می شود . دوستانی که در تهران زندگی می کنند می توانند به صورت حضوری تشریف بیاورند و اما کسانی که در شهرستان هستند نگران نباشند چرا که ما شرایط چاپ کتاب را برایشان به صورت آسان فراهم کردیم و اصلا به حضور فیزیکی نیازی نیست . یعنی قرارداد را بصورت غیر حضوری منعقد خواهیم کرد .

2-تایپ و صفحه آرایی :
اگر کتاب را خودتان تایپ کردید که نیازی به تایپ مجدد نیست وگرنه دست نویس شما به تایپیست داده می شود تا تایپ بشود و تایپیست بر اساس اندازه های استاندارد چاپ کتاب که معمولا یا رقعی ، یا وزیری و یا جیبی و رحلی می باشد کتاب شما را صفحه آرایی می نماید . سپس آن را به مولف ارائه می دهد تا اگر ایرادی بود اصلاح بشود .

3-تعیین عنوان کتاب:
توجه کنید که عنوان یا همان نام کتاب چکیده کوچکی از کتاب شماست . ضرب المثلی هست که می گوید پیدا کردن یک نام مناسب برای کتاب سخت تر از نوشتن آن می باشد . دقت کنید که از یک نام مناسب استفاده بکنید .

۴-  جلد کتاب:
جلد کتاب نیز نقش زیادی در به فروش رفتن کتاب دارد که باید هنگام طراحی آن مورد توجه قرار گیرد .

۵- دریافت فیپای کتاب:
فیپا از مراحل اولیه چاپ کتاب است که توسط انتشارات از سازمان اسناد و کتابخانه گرفته می شود .

۶- دریافت مجوز کتاب:
بعد از صدور فیپا ، کتاب را به سازمان ارشاد و فرهنگ اسلامی می بریم تا مجوز نهایی چاپ کتاب را بگیریم .

۷- تهیه فیلم و زینک متن و جلد کتاب:
البته اگر کتاب بصورت دیجیتالی چاپ شود نیازی به تهیه زینک ندارد چنانچه کتاب افست چاپ شود از متن و جلد کتاب زینکی را تهیه می کنند

۸- چاپ متن و جلد کتاب:
پس از تهیه زینک در لیتوگرافی جهت چاپ، به چاپخانه ارسال می شود.

۹- انتخاب سلفون و یووی:

به منظور جلوگیری از خش و خط دار شدن کتاب روی جلد کتاب یک پوشش براق قرار داده می شود .

۱۰- صحافی کتاب:
این مرحله ، مرحله نهایی چاپ کتاب می باشد که پس از عمل تا و ترتیب برگه های چاپ شده متن کتاب بوسیله چسب به جلد کتاب متصل می شود . 

 

چگونه اعتماد کنیم؟
دوستان عزیز،همانطور که میدانیمدر حوزه چاپ کتاب انتشاراتی های مختلف و نیز افراد و موسسات مختلف در مجامع مجازی و …در حال فعالیت هستند که بنا بر شرایط کاری ،مالی،اعتباری و تجربی خود با قیمتهای مختلفی حتی هزینه بسیار پایین کتاب را چاپ می کنند.
اما نکاتی را که باید در نظر گرفت این است:
آیا این افراد خودشان انتشارات دارند و نویسنده مستقیما با انتشارات در ارتباط است؟یا نه اینگونه افراد واسطه هستند و خودشان در انتشارات نقشی ندارند؟
شاید برخورد کرده باشیم به تبلیغات چاپ کتابی که صرفا با یک شماره ایرانسل باید در ارتباط بود و هیچ خط ثابتی وجود ندارد.
برخی از این به اصطلاح موسسات اسامی دانشگاه های معتبر را روی خود قرارداده اند و با واسطه گری در چاپ کتاب هزینه های بالایی از نویسنده ها می گیرند.
اینکه هیچ آدرس و جای ثابتی برای مراجعه حضوری وجود ندارد خیلی قابل اعتماد نیست.

شابک چیست؟
شماره استاندارد بین المللی کتاب
شابک همانند کد ملی برای اشخاص است که به کتاب اختصاص می یابد و هر کتاب شابک مخصوص به خود را دارد.و در کل دنیا این شابک منحصر بفرد است و با جستجوی شابک در سایتهای مرتبط با کتاب( خانه کتاب،کتابخانه ملی،سایت های فروش کتاب و …) میتوان کتاب مورد نظر را پیدا کرد.
در فرایند چاپ کتاب اولین اقدامی که صورت می گیرد اختصاص شابک توسط ناشر به کتاب می باشد.
وقتی کتاب شما شابک دریافت می کند و در سایت کتابخانه ملی و خانه کتاب ثبت میشود مطالب شما برای همیشه با نام شما ثبت خواهد ماند و اگر کسی از آن کپی کند و یا کل مطالب را به اسم خود ثبت کند شما میتوانید به صورت قانونی پیگیر حق معنوی خود باشید.انتشارات قائن آماده همکاری برای ثبت و چاپ مطالب شما به صورت کتاب می باشد.
در تلگرام سوالات خود را از ما بپرسید